ethmaks.net

Ostatnim omawianym przez nas narzędziem do wirtualizacji będzie Hyper-V. Narzędzie, które możemy doinstalować jako dodatek systemowy od wersji PRO i wyżej. Jeżeli zastanawiacie się czy wersja HOME jest w stanie uruchomić tego hypervisora to mówimy tak, ale trzeba będzie poszukać instrukcji 🙂 My w ramach ćwiczenia polecamy stworzyć maszynę wirtualną z wykorzystaniem jednego z dwóch poprzednio omawianych narzędzi na której zainstalujecie wersję trial Windows-a 10 PRO lub Enterprise, następnie na nowo postawionym systemie doinstalujecie dodatek jakim jest Hyper-V i stworzycie maszynę wirtualną na której zainstalujecie „emulator sieciEVE-NG.

Całość wydaje się skomplikowana, a niektórzy zapytają po co ale musicie uwierzyć nam na słowo, że tylko ćwiczenia praktyczne przynoszą później najlepsze efekty. Zanim przejdziecie dalej, przygotujcie sobie maszynę wirtualną z czystą instalacją Windows-a 10 PRO lub Enterprise według tego lub tego poradnika.

Po uruchomieniu naszego Windows-a przechodzimy kolejno > Panel Sterowania > Programy i funkcje > Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i wyszukujemy na liście Hyper-V

Po restarcie systemu w menu start powinien pojawić się Hyper-V Manager. Uruchamiamy go, a w międzyczasie pobieramy plik ISO EVE-NG wersja Community.

Z lewej strony wybieramy nasz komputer, po jego wybraniu z prawej strony należy kliknąć „New

Po przejściu dalej wprowadzamy nazwę maszyny oraz wskazujemy folder gdzie będą przechowywane jej wszystkie pliki

W kolejnym kroku wybieramy generacje maszyny wirtualnej. EVE-NG do prawidłowego działania wymaga Generacji 2

Podczas przydzielania pamięci RAM należy zawsze zastanowić się ile rzeczywiście jej zużyjemy. W przypadku emulatora sieci, który będzie miał za zadanie uruchomić kilka urządzeń oraz dodatkowe systemy operacyjne tej pamięci wypadałoby przydzielić jak najwięcej. Nasze ćwiczenie na ten moment nie zakłada pracy z emulatorem dlatego wystarczy minimum 2GB.

Kolejno wybieramy domyślny switch w ustawieniach sieciowych

Podobnie jak w przypadku pamięci RAM, wielkość dysku ma ogromne znaczenie. Ponieważ emulator może uruchamiać wiele obrazów to do jego komfortowego działania należałoby przeznaczyć jak najwięcej wolnej przestrzeni. Nam do uruchomienia wystarczy 30GB.

Na zakończenie kreatora wybieramy wcześniej przez nas pobrany plik ISO potrzebny do instalacji EVE-NG.

Przed uruchomieniem maszyny, musicie jeszcze wyłączyć „Secure Boot” aby móc rozpocząć instalacje oprogramowania z niezaufanych źródeł. Aby tego dokonać należy przejść do ustawień maszyny wirtualnej i odznaczyć domyślnie wybraną opcję „Enable Secure Boot

Po uruchomieniu maszyny, przejdziemy przez prosty instalator. Ponieważ EVE-NG jest oparty na dystrybucji Ubuntu cały proces będzie wyglądał identycznie. Parametry instalacji jak poniżej:

  • Install Ubuntu
  • Language: dowolny
  • Location: dowolny
  • Hostname: eve-ng
  • Domain name: dowolny
  • Full name of user: dowolny
  • Username of your account: dowolny
  • Password: dowolny
  • Encrypt your home directory: nie
  • Partition disks: użyj całego dysku
  • Partition disks: jeżeli użyjecie całego dysku, wystarczy „continue
  • Write changes to disk and create LVM: tak
  • Amount of volume: zostawić bez zmian
  • Force UEFI Installation: tak
  • Write changes to disk: tak
  • Http proxy: nie
  • Configuring task: automatyczne aktualizacje zalecane
  • Software selection: bardzo ważne aby dodać SSH!
  • Install GRUB boot loader: tak

Po instalacji powinniście zobaczyć terminal, który wskazuje adres IP. Po wpisaniu tego adresu w przeglądarce internetowej zostaniecie przekierowani do emulatora.

Na zakończenie logujemy się wcześniej zdefiniowanym loginem i hasłem oraz wybieramy konsole działającą w trybie HTML. Dodamy dwa wirtualne komputery, połączymy je ze sobą i wyślemy PING z jednego do drugiego. PC-ty. Po lewej stronie wybieramy znak „+ Add Node” następnie z listy rozwijanej VPC i zaznaczamy dwie sztuki jak na zrzucie poniżej.

Aby połączyć komputery należy kliknąć na „pomarańczowej wtyczce” i przeciągnąć ją z jednego PC-ta do drugiego. EVE-NG zapyta jakich interfejsów sieciowych użyjemy do tego połączenia. Pozostawiamy wybór domyślny.

Ostatni krok to konfiguracja adresów na komputerach. Należy kliknąć dowolny VPC i wybrać „start”. Znakiem pytajnika możecie zobaczyć dostępne komendy, nas interesuje „ip 10.0.0.1” oraz „ip 10.0.0.2” wpisany na drugim VPC. Po przypisaniu adresów wystarczy z dowolnego komputera wysłać ping do drugiego. Jeżeli efekt będzie jak poniżej to znaczy, że wszystko działa jak należy 🙂

Już niedługo startujemy z serią zajawek i poradników na temat symulatorów/emulatorów urządzeń sieciowych. To właśnie tam rozwiniemy temat chociażby EVE-NG, dodamy obrazy urządzeń, zbudujemy coś ciekawego 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments