
Wielu z Was zastanawia się jaki tester sieci LAN wybrać. Na wstępie warto zastanowić się do czego potrzebujemy tego typu urządzenie. Jeżeli chcecie sprawdzić ciągłość kilku przewodów sieciowych w domu to w zupełności wystarczy Wam najprostsza zabawka za ok. 20zł. Jeżeli zajmujecie się zawodowo instalacją sieci komputerowych to warto rozejrzeć się na rynku za testerami z sondą oferującymi dodatkowe funkcje jak test PoE, test długości przewodu z weryfikacja uszkodzeń, test urządzeń sieciowych itp. Otrzymaliśmy ostatnio Tester FORSCHER FS-8117, który wygląda atrakcyjnie cenowo względem funkcjonalności. Mamy wobec niego pewne oczekiwania, a więc czas na praktykę.
Podobnie jak w przypadku innych naszych materiałów, nie jesteśmy stronniczy więc nie będzie tutaj żadnego porównania. Wszystko co zostanie przedstawione, zostanie poddane do Waszej samodzielnej ocenie 🙂
Specyfikacja FORSCHER FS-8117 ze strony producenta:
- pozwala na kompleksowe sprawdzenie przewodów UTP/STP : jakość przewodu , tłumienie , długość , odległość do uszkodzenia , zwarcia , źle zaciśnięte wtyki , test Ping , prawidłowe połączenie z routerem , test napięć PoE , skanowanie aktywnych IP w sieci . Precyzyjna sonda indukcyjna – szukacz par dużej mocy.
- 2,4-calowy ekran TFT-LCD, rozdzielczość 320x240Tryb cyfrowy sondy indukcyjnej, filtruje szumy i fałszywe sygnały, szybko i łatwo lokalizuje kable . duża moc pozwala na wyszukiwanie w ścianach podłogach , w gruncie do 1 metra głębokości.
- Posiada tryb szukania STP – dla przewodów ekranowanych.
- Zaawansowany test kabla UTP, STP, testuje mapę połączeń , test do 9 przewodów jednocześnie .wykrywa bliski, środkowy i daleki punkt uszkodzenia złącza kablowego RJ45.
- Test TDR kabla RJ45, test jakości, długości i tłumienia przewodów.
- Port Flash, wyszukiwanie portu routera;
- Test PING, sprawdza czy port Ethernet kamery IP lub innego urządzenia sieciowego działa poprawnie, czy adres IP jest poprawny.
- IP Scan, szybko odnajduje adres IP kamery IP lub innego sprzętu sieciowego, który jest podłączony do miernika.
- Stan łącza, szybko identyfikuje podłączony port sieciowy (10/100/1000M) i tryb dupleksu (pełny dupleks/pół-dupleks)
- Akumulator litowo-jonowy 3,7 V / 2000 mAh, po 3 godzinach ładowania, czas pracy trwa 18 godzin.
Tester dotarł do nas w oryginalnym futerale. W zestawie otrzymujemy urządzenie, sondę, 8 terminatorów, zasilacz oraz akcesoria. Całość wygląda dość solidnie, obudowa testera w dodatkowej gumowej osłonie chroniącej go przed upadkami z większych wysokości.






Wygląd wyglądem ale czas na mały sprawdzian. Na początku skrętka podpięta do dołączonego w zestawie terminatora z numerem 3. Wyniki podawane są natychmiast, na wyświetlaczu widoczny jest numer podłączonego terminatora, szkoda, że kolory żył w parach są takie same.

Test sondy bez zarzutu, przewód natychmiast odnaleziony.


Zepsuliśmy patchcord przerywając jedną żyłę oraz zwierając dwie kolejne. Tutaj również szybki, bezproblemowy odczyt.

Sprawdzając długość skrętki nie oczekiwaliśmy idealnych wyników. Urządzenie nie posiada, żadnej kalibracji, tłumienie podawane dopiero od 10m. Pierwszy test to wolny przewód o długości 5m, według testera jest trochę więcej 🙂

Drugi test to podłączenie się do gniazda w pomieszczeniu biurowym, tutaj różnica po zsumowaniu to 20cm. Naszym zdaniem wynik całkiem przyzwoity.

Funkcja „Switch” prezentuje stan podłączonego wtyku do gniazda przełącznika/routera

Funkcja „Znajdź port” pozwala szybko wyszukać port na przełączniku do którego został podłączony tester/urządzenie.

Funkcja „Ping” pozwala na wysyłanie pakietu ICMP pod wskazany adres. Tester jest w stanie w dość prosty sposób sprawdzić poprawność połączenia ale… naszym zdaniem brakuje tutaj klienta DHCP. Urządzenie musi być adresowane przez nas statycznie, a szkoda bo znacząco rozwinęłoby to funkcjonalność testera.

Skaner adresów IP w sieci działa 🙂

Funkcja „Szybkość LAN” pozwala na sprawdzenie przepustowości połączenia z wybranym portem oraz trybu w jakim pracuje.

Test PoE wskazał piny na którym było napięcie dodatnie, nie mamy pokazanych natomiast pinów ujemnych. Nie wiemy mówiąc szczerze jak interpretować „PoE Inne”. Być może w innych okolicznościach test będzie wyglądał inaczej.

Nasze podsumowanie zaczniemy od „POLECAMY„. Generalnie tester spełnił się w swojej roli, wskazania szybkie, poprawne i czytelne. Dobrze działająca sonda z regulacją oraz dodatkowe terminatory to zdecydowane ułatwienie w pracy instalatora sieci. Znalezienie uszkodzonych przewodów również wydaje się być prostsze. Oczywiście nie jest aż tak kolorowo 🙂 Brak klienta DHCP w urządzeniu to „wykastrowanie” dodatkowych funkcji jak „Ping” czy „Skaner IP”. Przełączanie się między portami pod tryb pracy testera może być uciążliwe, zwłaszcza jeżeli trafimy na bałagan w sieci lokalnej, a jeden z przewodów będzie pod napięciem.