ethmaks.net

Czy wiecie, że przeglądanie sieci bez reklam lub wyskakujących powiadomień może być przyjemniejsze? Ci którzy korzystają z narzędzi blokujących reklamy wiedzą, a reszta po prostu jest do tego przyzwyczajona. Większość z Was natomiast nie wie, że oprócz reklam jest jeszcze mnóstwo innych „dodatków”, które kolekcjonują dane na temat użytkowników przeglądających swoje ulubione strony. Jest kilka narzędzi, które pomogą Wam rozwiązać ten problem, my pokażemy jak skorzystać z wtyczki uBlock Origin. Żeby była jasność, nie ma świętych i reklam u nas nie znajdziecie ale Google Analytics czuwa 🙂

Wtyczka uBlock Origin dostępna jest dla wszystkich większych przeglądarek internetowych. Zalecamy pobieranie wtyczki bezpośrednio z oficjalnego sklepu rozszerzeń i dodatków, w naszym przykładzie posłużymy się Google Chrome. Po uruchomieniu przeglądarki należy wybrać z Menu głównego > Więcej narzędzi > Rozszerzenia

Z nowego okna w lewym górnym rogu ponownie wybrać Menu > Otwórz Chrome Web Store

W oknie wyszukiwarki wpisujemy „ublock origin” i wybieramy pozycję z poniższego zrzutu

Teraz pozostaje kliknąć „Dodaj do Chrome” i poczekać chwilę aż wtyczka zostanie uruchomiona przez przeglądarkę.

Po instalacji zalecamy z menu Rozszerzenia (kształt puzla w prawym górnym rogu) zaznaczyć pinezką nasze nowe rozszerzenie. Dzięki temu będziecie mieli szybki dostęp do wtyczki.

Dla przykładu zobaczcie jak wygląda pierwsze wejście na stronę www.onet.pl (serwis wybrany zupełnie przypadkowo). Pozwolenie na pokazywanie powiadomień przez przeglądarkę, informacja o tym co zrobią pliki cookies, oraz pełno reklam pod oknem informacyjnym.

Teraz otwarcie strony z domyślnie uruchomionym rozszerzeniem uBlock Origin i zmiana natychmiast widoczna. Należy pamiętać, że im mniej „dodatkowej” treści tym więcej przejrzystości i szybkości w działaniu Waszego ulubionego serwisu.

Po wybraniu wtyczki z paska nawigacyjnego, możecie:

  • wyłączyć lub włączyć działanie wtyczki na wybranej stronie (bardziej wymagające serwisy mogą nie działać poprawnie z blockerem)
  • zobaczyć statystyki
  • spersonalizować blokady do wybranej strony
  • rozwinąć więcej opcji

Po wybraniu opcji „Więcej” zobaczycie listę zablokowanych „gadżetów” oraz dodatkowe opcje blokady:

  • blokada wszystkich wyskakujących okien na stronie
  • blokada dużych materiałów reklamowych
  • włączenie/wyłączenie filtrowania kosmetycznego strony
  • blokada czcionek zdalnych na stronie
  • blokada JavaScript na wybranej stronie

Blokada wszystkiego nie zawsze jest najlepszym pomysłem 🙂

Dla jasności uBlock Origin to nie lekarstwo na wszystko ale naszym zdaniem narzędzie, które zrobi dla Was kawał dobrej roboty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments