ethmaks.net

Router działa, połączenie internetowe jest to może do naszego emulatora dorzucimy w pełni działający system operacyjny? 🙂 My użyjemy testowej wersji systemu Windows 10, którą możecie pobrać ze strony Microsoft-u. Aby stworzyć wirtualną maszynę musicie połączyć się z emulatorem poprzez konsole, dokładnie tak samo kiedy wgrywaliście obraz RouterOS. Następnie komendą „mkdir /opt/unetlab/addons/qemu/win10/„. Niebawem okaże się, że nazewnictwo katalogów ma znaczenie, a my popełniliśmy błąd.

Po tym jak katalog został utworzony, należy wgrać do niego plik ISO z systemem operacyjnym Windows

Przechodzimy do utworzonego katalogu komendą „cd /opt/unetlab/addons/qemu/win10/„, następnie zmieniamy nazwę pliku na cdrom.iso komendą „mv win10.iso cdrom.iso

Teoretycznie ostatnim krokiem powinno być utworzenie partycji dla maszyny wirtualnej poleceniem „/opt/qemu/bin/qemu-img create -f qcow2 virtioa.qcow2 30G” ale tak jak wspominaliśmy na początku nazewnictwo folderów jest kluczowe.

Kiedy zalogujecie się do EVE-NG przez przeglądarkę internetową i otworzycie projekt z siecią to nie będziecie mogli dodać maszyny wirtualnej z instalatorem Windows. To wszystko przez fakt, że nazwałem katalog „win10„, a powinienem w zależności od wersji systemu operacyjnego nazwać go „win-XXtest„, gdzie XX wpisujecie wersje systemu. Prawidłowa nazwa poniżej.

Możecie teraz otworzyć projekt sieci i dodać nowe urządzenie, na liście rozwijanej pojawi się „Windows„. Połączcie nowo dodaną maszynę z routerem, a następnie uruchomcie wszystkie urządzenia.

Po kliknięciu na komputerze z systemem operacyjnym, powinno otworzyć się nowe okno przeglądarki. Teraz możecie rozpocząć instalacje,

Dla niektórych to może być nowość, ale instalator nie wykryje automatycznie dysku twardego. Nie martwcie się, tym razem to nie wina naszych błędów 🙂 Wskażcie sterownik dysku twardego ręcznie wybierając katalog wzorując się poniższym zrzutem ekranu.

Instalacja systemu w zależności od konfiguracji sprzętowej i udostępnionych zasobów może trwać dłużej. Na koniec dla testu zalecamy sprawdzić czy Windows otrzymał adres z serwera DHCP oraz jak wygląda sytuacja na routerze.

Na tym kończymy prostą konfigurację sieci z wykorzystaniem MikroTik-a w emulatorze EVE-NG. Jeżeli będziecie chcieli zobaczyć coś bardziej zaawansowanego, dajcie znać! 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments