
Ostatnio pokazaliśmy w jaki sposób możemy zbudować wirtualną sieć korzystając z symulatora Cisco Packet Tracer. Nie bez powodu podkreślamy symulatora, ponieważ dzisiaj zaczniemy tworzyć sieć z wykorzystaniem emulatora EVE-NG. Infrastruktura będzie oparta na urządzeniach działających pod kontrolą systemu RouterOS innymi słowy, nasza sieć będzie działać na urządzeniach MikroTik-a. Ponieważ jest to emulator, użyjemy systemu RouterOS pobranego prosto ze strony producenta. Jeszcze w tym rozdziale zobaczycie, że nasze wspólnie przygotowane środowisko do pracy nie będzie niczym odbiegało od laboratorium przygotowanego na sprzęcie fizycznym… no może poza licencjonowaniem, a co za tym idzie wykorzystaniem Waszej przyszłej sieci w produkcji 🙂
Na początku przygotujemy emulator, ponieważ nie lubimy się powtarzać to zachęcamy do przeczytania tego poradnika 🙂 Jeżeli macie uruchomioną maszynę wirtualną z EVE-NG to najprawdopodobniej zobaczycie, że jedyne urządzenie jakie możecie dodać do sieci to wirtualny PC. Aby móc dodawać urządzenia z systemem RouterOS, musimy wrzucić system do maszyny wirtualnej emulatora. Aby tego dokonać należy połączyć się z maszyną przez SSH oraz wgrać plik z obrazem używając SCP. Dla nas najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie MobaXterm.
Tworząc nową sesje w programie MobaXterm podajemy adres IP maszyny EVE-NG. Po uruchomieniu konsoli zostaniecie poproszeni o podanie loginu i hasła. Jeżeli nie wprowadzaliście zmian w czasie instalacji to domyślnym jest root/eve. Po udanym logowaniu powinniście zostać przywitani oknem jak poniżej.

Będąc w katalogu root używamy następujących poleceń:
- mkdir mikrotik – tworzenie folderu „mikrotik” do którego wrzucimy obraz systemu RouterOS
- cd mikrotik – przechodzimy do utworzonego katalogu (cd – komenda pozwala na zmianę katalogu)
Pobieramy obraz systemu RouterOS ze strony producenta

W programie MobaXterm z menu po lewej stronie mamy opcję wgrania pliku do katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy „/root/mikrotik„. Wybierzcie niebiską strzałkę i wskażcie pobraną paczkę zip zawierającą plik z obrazem systemu. Następnie poleceniem „ls” możecie sprawdzić, czy plik rzeczywiście został wgrany na dysk emulatora. (ls – listowanie plików, folderów_

Teraz poleceniem „unzip *NAZWA WASZEJ PACZKI ZIP*” wypakujecie plik z obrazem, ponownie poleceniem „ls” możecie sprawdzić czy wszystko jest na miejscu.

Ponieważ emulator wymaga pewnej standaryzacji, musicie stworzyć nowy katalog oraz przenieść do niego wypakowany obraz systemu RouterOS w tym celu należy wydać następujące polecenia:
- mkdir -p /opt/unetlab/addons/qemu/mikrotik-x.x – w miejsce x.x należy wstawić wersję Waszego pobranego systemu, w moim przypadku 7.6
- mv chr-x.x.img /opt/unetlab/addons/qemu/mikrotik-x.x/hda.qcow2 – w miejsce x.x jak wyżej, natomiast polecenie mv oprócz przeniesienia pliku zamieni również jego nazwę na taką, która jest wymagana przez EVE-NG

Na koniec zabawy z konsolą i wgrywaniem pliku, należy po sobie posprzątać i poprawić uprawnienia następującymi poleceniami:
- cd .. – wyjście z katalogu „mikrotik„
- rm -rdf mikrotik – usunięcie katalogu „mikrotik” wraz z zawartością
- /opt/unetlab/wrappers/unl_wrapper -a fixpermissions

Logujemy się do naszego emulatora poprzez przeglądarkę internetową wpisując odpowiedni adres. Po stworzeniu nowego projektu należy dodać urządzenie wybierając „+” lub prawy klawisz myszy i „Node„. Na liście rozwijanej powinniście zobaczyć podświetlone urządzenie „MikroTik RouterOS„. Dodajcie do projektu dwa takie urządzenia.

Po uruchomieniu urządzenia, oraz ponownym jego kliknięciu powinniście zobaczyć konsolę z oknem powitalnym MikroTik-a. Podczas pierwszego uruchomienia login to admin, hasło pozostaje puste. Zaraz potem musicie ustawić swoje hasło, zapamiętajcie je ponieważ jeszcze się przyda 🙂

Skorzystajmy z mocy emulatora, spróbujmy podłączyć urządzenia do naszej sieci. Dzięki późniejszej konfiguracji urządzenia będą miały realne połączenie z siecią Internet, a na ten moment wykorzystamy nasz system operacyjny do konfiguracji urządzeń poprzez dedykowaną aplikację WinBox 🙂 W projekcie po kliknięciu prawym klawiszem myszy wybieramy „Network„, następnie z listy rozwijanej „Management„

Połączcie oba urządzenia do chmury, która przed momentem pojawiła się na ekranie. Uruchomcie aplikację WinBox na Waszym systemie operacyjnym Windows i spróbujecie wyszukać jakiegoś MikroTik-a 🙂 ponieważ urządzenia nie są jeszcze w żaden sposób skonfigurowane, należy wybrać wyszukiwanie po adresie MAC.

Wystarczy wpisać w polu login: admin, w polu password: wasze hasło i klinąć Connect. Poniżej przykład logów z mojego urządzenia.

Kilka minut zabawy i mamy przed sobą dwa działające systemy RouterOS. Niebawem stworzymy coś ciekawego, nie powinno nikogo dziwić, że nie będziemy mieli sieci bezprzewodowej 🙂 Kolejny etap już dostępny!