ethmaks.net

Narzędzia – uBlock Origin

Czy wiecie, że przeglądanie sieci bez reklam lub wyskakujących powiadomień może być przyjemniejsze? Ci którzy korzystają z narzędzi blokujących reklamy wiedzą, a reszta po prostu jest do tego przyzwyczajona. Większość z Was natomiast nie wie, że oprócz reklam jest jeszcze mnóstwo innych „dodatków”, które kolekcjonują dane na temat użytkowników przeglądających swoje ulubione strony. Jest kilka narzędzi, które pomogą Wam rozwiązać ten problem, my pokażemy jak skorzystać z wtyczki uBlock Origin. Żeby była jasność, nie ma świętych i reklam u nas nie znajdziecie ale Google Analytics czuwa 🙂

Narzędzia – RustDesk

Zastanawialiście się nad alternatywą dla programów takich jak AnyDesk czy TeamViewer? Może coś z licencją opensource? Z naszej strony szybki poradnik jak skorzystać z narzędzia RustDesk do pobrania z oficjalnej strony producenta.

Tester FORSCHER FS-8117

Wielu z Was zastanawia się jaki tester sieci LAN wybrać. Na wstępie warto zastanowić się do czego potrzebujemy tego typu urządzenie. Jeżeli chcecie sprawdzić ciągłość kilku przewodów sieciowych w domu to w zupełności wystarczy Wam najprostsza zabawka za ok. 20zł. Jeżeli zajmujecie się zawodowo instalacją sieci komputerowych to warto rozejrzeć się na rynku za testerami z sondą oferującymi dodatkowe funkcje jak test PoE, test długości przewodu z weryfikacja uszkodzeń, test urządzeń sieciowych itp. Otrzymaliśmy ostatnio Tester FORSCHER FS-8117, który wygląda atrakcyjnie cenowo względem funkcjonalności. Mamy wobec niego pewne oczekiwania, a więc czas na praktykę.

MIKROTIK CHATEAU LTE18 AX

Brak lokalnego dostawcy sieci Internet, a może łącze awaryjne? Dzisiaj sprawdzamy router MIKROTIK CHATEAU LTE18 AX. Omawialiśmy na naszym blogu temat prostej konfiguracji sieci z wykorzystaniem systemu operacyjnego RouterOS od Mikrotik-a (odnośnik tutaj), dlatego nie będziemy zagłębiali się w szczegóły samego oprogramowania. Test nie będzie również obszerną recenzją ani żadnym porównaniem z innym urządzeniem, po prostu podejdziemy do tematu jako zwykły użytkownik.

Menadżer – bitwarden

Obiecywaliśmy ostatnio, że pokażemy w jak prosty sposób każdy z Was może zacząć korzystać z menadżera haseł. Na rynku jest ich wiele, niektóre standardowo wbudowane w Wasze przeglądarki internetowe, inne pojawiają się na urządzeniach mobilnych. Pewnie pomyślicie, że skoro dla przykładu wykorzystamy bitwarden-a to pewnie uważamy, że jest najlepszy. To nie prawda, ponieważ naszym zdaniem nie powinno zadawać się pytania, który menadżer haseł należy wybrać tylko w jaki sposób z niego korzystać. Bitwarden jest darmowy w podstawowej wersji, posiada przejrzystą aplikację mobilną oraz przetrzymuje hasła w chmurze co daje Wam dostęp do swojego sejfu niezależnie od miejsca w którym się znajdujecie.

Windows – BitLocker

Boicie się, że Wasz laptop wpadnie w niepowołane ręce, a na dysku macie zapisane poufne dane? Oddajecie komputer do serwisu ale nie macie możliwości/umiejętności aby wyjąć dysk twardy? Wiecie, że możecie zaszyfrować swoje dane w kilku prostych krokach? Funkcja BitLocker domyślnie zainstalowana w systemach Windows* daje Wam taką możliwość.

EVE-NG – MikroTik #2

Środowisko przygotowane, test przeszedł pomyślnie, czas na stworzenie prostej sieci z przykładową konfiguracją 🙂 Proponujemy zacząć nowy projekt, który uwzględni router oraz dwa komputery. Komputery będą pracowały w jednej sieci lokalnej. Adresacja będzie przyznawana automatycznie dzięki implementacji serwera DHCP.

EVE-NG – MikroTik #1

Ostatnio pokazaliśmy w jaki sposób możemy zbudować wirtualną sieć korzystając z symulatora Cisco Packet Tracer. Nie bez powodu podkreślamy symulatora, ponieważ dzisiaj zaczniemy tworzyć sieć z wykorzystaniem emulatora EVE-NG. Infrastruktura będzie oparta na urządzeniach działających pod kontrolą systemu RouterOS innymi słowy, nasza sieć będzie działać na urządzeniach MikroTik-a. Ponieważ jest to emulator, użyjemy systemu RouterOS pobranego prosto ze strony producenta. Jeszcze w tym rozdziale zobaczycie, że nasze wspólnie przygotowane środowisko do pracy nie będzie niczym odbiegało od laboratorium przygotowanego na sprzęcie fizycznym… no może poza licencjonowaniem, a co za tym idzie wykorzystaniem Waszej przyszłej sieci w produkcji 🙂

Cisco Packet Tracer #4

Na koniec naszym zadaniem będzie uruchomienie usługi FTP na serwerze firmowym, który będzie dostępny tylko dla komputerów sieci firmowej. Komputery sieci firmowej będą miały dostęp do serwera ale nie będą mogły komunikować się między sobą. Komputer z sieci domowej będzie miał dostęp do usługi WWW ale będzie miał zablokowany dostęp do usługi FTP. Dodatkowo jeden z przełączników zostanie zabezpieczony w taki sposób aby po rozpoznaniu nowego urządzenia podłączonego do aktywnego portu automatycznie go wyłączał.